Alt Yüz ve Boyun Germe 2018-02-21T20:07:04+00:00

Alt Yüz ve Boyun Germe

Klasik yüz ve boyun germe hangi problemleri çözmek için kullanılır?
Klasik alt yüz germe ve boyun germe operasyonları, aynı anda yapıldıkları ve birbirlerinin sınırlarına girdikleri için beraber ele alınabilecek iki ayrı operasyondurlar. Ancak her ikisinin de ortak yanı, üst yüz gençleştirildikten sonra(endoskopik orta yüz germe) yapılmalarının daha anlamlı olmasıdır.

Orta yaşlı kişilerde, endoskopik yöntemlerle üst ve orta yüz gerildikten sonra çene kenarlarının belirginleşmesi, yanak önünde oluşan fazla derinin toparlanması ve ağız kenarlarındaki sarkıklığın giderilmesi için klasik alt yüz germe operasyonu yeterlidir. İleri yaşlardaki kişilerde ise ek olarak, boyun derisi gevşekliğine, boyundaki sarkmaya boyun kasına (platizma kasına) müdahale edilmesi gerekebilir. Bu durumda hem alt yüze hem de boyuna birlikte müdahale edilir.

Yüz Dokularının Katmanları;

Deri Tabakası: Deri, elastik bağ dokusundan oluştuğu için gerginlik sonucu(yer çekimi, kilo alma, cerrahi yüz germe gibi nedenlerle) gevşemesi daha kolay bir tabakadır. Sadece deri tabakasına uygulanacak cerrahi yüz germe işlemi kendini erken ve hızla bırakır.
SMAS Tabakası: SMAS tabakası yüz kaslarının kılıflarını içeren bir tabakadır ve deriye nazaran daha kuvvetli bir tabakadır. Bu tabakaya yapılan germe işlemi, sadece deriye yapılan yüz germe işlemine oranla daha kalıcı olmakla beraber, zamanla yine de kendini bırakır ve yüz eski haline döner.
SMAS Altı Tabakası: SMAS Altı tabakası yüzün kas tabakasıdır. Gerginliğe karşı en dayanıklı tabakadır. Bu planda yapılan germe sonuçları daha etkili ve kalıcıdır.

Daha kalıcı bir sonuç ve gençleştirme felsefesine uygunluk açısından, her üç tabakaya da müdahale edilmelidir. Yüzün her üç tabakasına da germe işlemi uygulandıktan sonra, hastanın ihtiyacına göre boyun bölgesine geçilir.

Eğer çene altında yağ birikimi varsa, buraya liposuction veya açık cerrahi yağ çıkarma işlemi yapılır. Platizma (boyun) kası orta hatta, gerginlik ve kontur sağlaması için, yaklaştırılır ve germe sonrası artan deri fazlalığı kulak arkasından alınır. Böylece gergin bir boyun, kenarları belirgin bir çene ve yaşlılık belirtilerinden arınmış bir yüz elde edilir.

Yüzün alt kısmını gençleştirmeye yönelik yapılan bu operasyonlar ne yazık ki endoskopik üst ve orta yüz gençleştirme operasyonları gibi izsiz değildir. Gerekli kesiler kulak önünden başlayarak kulak içine girip çıkar ve kulak memesinin altından dolaşarak kulak arkasından saçlı deri içine kadar uzanır.

Ancak kalan izler iyi gizlendiğinden görülmezler. Yüzün her üç tabakası da gerildiğinden, derideki dikişlere gerginlik binmediği için, izlerin belirginleşmesi söz konusu değildir. İzler önceleri kırmızı renkteyken, aylar içinde solarak belirsiz hale gelmektedir.