Endoskopik Orta Yüz Germe 2018-02-21T20:10:23+00:00

Endoskopik Orta Yüz Germe

Endoskopik Orta Yüz Germe Hangi Problemleri Çözmek İçin Kullanılır ?

Alındaki mimik çizgileri, çatık kaş, düşük kaş, düşük göz kapağı(bazı durumlarda düşük gibi görünen göz kapağı, kaşın düşmesinden kaynaklanıyor olabilir), aşağı kaymış yanaklar

Yüzdeki yaşlanma 2 grupta değerlendirilir:

Göz çevresi, kaş kenarları, alın, burun kenarındaki oluklar ve ağız çevresini içeren santral oval bölge (central ovale)
Central ovale bölgesinin altında kalan yanak, çene altı ve boyun.
Orta yüz, yukarıda anlatılan oval bölgedir(central ovale). Bu bölgeye uygulanan cerrahi girişim, endoskopik orta yüz germedir.

Ameliyatın adında geçen endoskopik kelimesi ise, kullanılan endoskop adındaki ucu ışıklı kameralı aletten adını almaktadır. Bu teknikte, ciltten bir santimetre kalınlığındaki kesilerden, endoskop ile işlem yapılacak dokulara girilir ve cerrah bir televizyon ekranına yansıyan görüntülere bakarak ameliyatı gerçekleştirir.

Bu ameliyatta klasik ameliyatlarda olduğu gibi uzun kesiler yapılmaz, bir santimetre uzunluğundaki kesiler yeterli olur. Bu nedenle, bu yöntemle yapılan ameliyatların tümü, halk arasında kapalı ameliyat ya da izsiz ameliyat olarak bilinmektedir.

Endoskopik teknik ilk olarak, safra kesesi ameliyatlarıyla yaygınlık kazanmıştır. Hatta zaman içinde karın içi ameliyatlarının büyük bir çoğunluğunu bu teknikle yapılır hale gelmiştir. Endoskopik tekniğin estetik cerrahide kullanım alanı, daha çok yüz gençleştirmedir. Peşinden göğüs protezlerinin yerleştirilmesinde kullanılmıştır.

En son dönemde de, migren tedavisinde endoskopik cerrahi kullanılmaya başlanmıştır.

Avantajlarından bir tanesinin, yüz gençleştirme felsefesinin uygulanmasına izin vermesi, dolayısıyla doğal ve kalıcı sonuçlar alınmasına hizmet etmesidir.

Eski klasik ameliyatlar, yüzü biraz genişletip, rüzgâr tüneline girmiş, tabak yüzler ortaya çıkmasına neden olurlardı. Çünkü yüz dokularına serbestçe müdahale etme şansı vermezlerdi ve işlem yüzeysel yapılırdı. Üstelik de esas problem (elmacık kemiğinin üstü) yanakken, cerrahlar oraya gitmeye zorlanırdı.

Çünkü o kesilerden gidilen yol boyunca birçok sinir vardır ve bu sinirleri zedeleme riski cerrahı daha kısıtlı hareket etmeye zorlar. Oysaki endoskopik cerrahide, bu sinirlerin olmadığı daha derin kattan gidilerek, riski azaltarak, hiç ulaşılamayan yerlere, üstelik izsiz ulaşıp, elmacık bölgesi daha kuvvetli daha genç hale getirilebiliyor.

Klasik ameliyat tekniği ile saçlı bölgeden her iki kulak kepçesinin arasındaki mesafe kesildiği için oldukça travmatiktir ve saçların içinde uzun bir ameliyat izi ve kesi gerisinde duyusu olmayan bir alan bırakır. Modern endoskopik teknik ile saçların arasında 1–2 cm uzunluğunda 4 adet kesi ile ameliyat kanamasız bir şekilde yapılır ve saçların içinde belirgin yara izi kalmaz.

Klasik ameliyatlarda büyük kesiler yapıldığı için, büyük izler kalırdı. Kişiler gençleşmeyi istedikleri halde kaçınırdı ve ameliyat olmak için ellili yaşlar beklenirdi. Fakat şimdi, genç hastada da doğuştan var olan veya sonradan oluşan problemler de çözülebiliyor. Tüm bunların yanında, endoskopik yüz germenin iyileşme süreci klasik yüz germeye göre daha hızlıdır.

Endoskopik orta yüz germe ile alın gençleştirilebilir, kaş kaldırılabilir, alında ve iki kaş arasında kırışıklıklara yol açan kaslar gevşetilebilir (böylece kalıcı botox etkisi sağlanır),sarkmış yanak yukarı alınabilir (böylece elmacık kemikleri üzerinde dolgunluk sağlanır), göz kenarları hafifçe yukarıya kaldırılabilir(badem göz görüntüsü verilebilir).

Endoskopik yöntem ile sadece orta yüz gençleştirilebilir.Alt yüzü gençleştirmek için ise klasik teknik kullanılır.

Endoskopik orta yüz germe ve klasik açık yüz germe aynı anda yapıldığında hem alın, hem orta yüz hem de yanakların alt kısmı ile boyuna gerdirme yapılmış olur, yani tüm yüz gençleştirilmiş olur. Eğer tüm yüz gençleştirme yapılacaksa ameliyatın süresi buna paralel olarak artar.